Pontardawe Golf Club
A hidden gem with spectacular panoramic views

Another Huge Success "Pontardawe Golf Club's 2013 Presentation Evening"

Tuesday 18th of March 2014 14:06
Michael R Jones

One of the most prestigious events in the golfing calendar again saw the Pontardawe Golf Club packed to capacity, with not a spare seat in the house.

The presentations were made by the 2013 Club Captain Alan Lewis along and the 2013 Lady Captain Anne Moses, assisted by 2013 Vice Captain Paul Targett, Handicap Secretary Viv Jones and the Immediate Past Captain, Conrad Dyment-Jones.

Congratulations to all who entered club competitions throughout the 2013 season and in particular to those individuals and teams that were successful in posting some great scores which led to them being presented with some stunning cut glass trophies and plaques.

The evening was extremely well supported by all sections of the club, with Male, Lady and Junior sections all strengthening during the course of the 2013 season and producing high entry numbers in all club competitions. The standard of golf was exceptionally high in all competitions and was reflected in some terrific competition scores being posted.

The stars of the show were undoubtedly the juniors who not only received trophies for their individual club competition achievements, but successfully represented Pontardawe Golf Club in numerous competitions at various high levels throughout the country. They are an absolute tribute to the club and to say we have some potential golf superstars would be an understatement. Well done to all !

The presentation evening was the one of the last official duties that Alan Lewis the 2013 Pontardawe Club Captain will carry out and he closed the night by not only thanking everybody present at the evening for their support, but also for the support and help he has received from the whole of the club membership, committee and club staff for his year as captain.

Alan was presented with a framed collage of photographs taken during his 2013 Captain's year and I am sure you would join me in thanking Alan for supporting and helping all sections of the club whilst ensuring the continued overwhelming success and structured growth of Pontardawe Golf Club

*********

 You can view all the presentation night photos by clicking on our face book link at the top right of this page

*********

 

2013 COMPETITION RESULTS
 
 Juniors
 

Order of Merit Winner - Jac Rogers  Runner Up - Dylan Thomas

Adult/Junior 4’somes Winners - Phil Rogers & Jac Rogers Runners Up - Victoria Evans & Jan Griffiths

Anne Evans Cup Winners - Jac Rogers & Oliver Thomas Runners Up -Abigail Dyment-Jones & Dylan Thomas

Craig Rees Memorial Winner - Dylan Thomas Runner Up - Abigail Dyment-Jones

Viv Morgan Matchplay Winner - Jac Rogers Runner Up - Dylan Thomas

Junior Scratch Matchplay Winner - Abigail Dyment-Jones Runner Up - Dylan Thomas

T J Junior Cup Winner - Jac Rogers Runner Up  - Dylan Thomas

Mayors Cup Winner - Lauren Rogers Runner Up - Abigail Dyment-Jones

Jnr. Challenge Shield Winner - Abigail Dyment-Jones Runner Up -  Dylan Thomas

Jnr. Championship Gross Boys Winner -  Dylan Thomas Runner Up - Jac Rogers

Jnr. Championship Net Boys Winner - Dylan Thomas Runner Up - Jac Rogers

Jnr. Girls Championship Gross Girls Winner - Fauve Birch Runner Up - Abigail Dyment-Jones

Jnr. Girls Championship Net Girls Winner - Victoria Evans Runner Up -  Lauren Rogers

Ladies

Gethin Jones Cup Winner - Eileen Davies Runner Up - Mair Evans

California Cup Winner - Val Boladz Runner Up - Sybil Thomas

Dr Grice Cup Winner - Annette Griffiths Runner Up - Kathy McGibney

Anne Howells Cup Winner - Kathy McGibney Runner Up - Rosemary Hughes Lewis

Elizabeth Jenner Cup Winner - Abigail Dyment-Jones Runner Up - Rosemary Hughes Lewis

Morgan Bowl Winners - Susan Jones & Carol Davies Runners Up - Ann Moses & Mair Evans

Mona Evans Best Qulifying Round - Val Boladz

Mona Evans Winner - Sybil Thomas Runner Up - Carol Davies

Gwen Perrott Cup Winner - Isabel Lloyd Runner Up - Julie Davies

Presidents Cup Winner - Abigail Dyment-Jones Runner Up - Mair Evans

Welcome Trophy Winner - Annette Griffiths

Tuesday Winter League Winner - Isabel Lloyd Runner Up - Anne Evans

Saturday Winter League Winner - Anne Evans Runner Up - Julie Davies

Presidents Cup Winner - Abigail Dyment-Jones Runner Up - Judith Williams

Most Improved Golfer - Lauren Rogers

Club Championship Nett Winner - Anne Evans Runner Up - Fauve Birch

Club Championship Gross Winner - Fauve Birch Runner Up - Abigail Dyment-Jones

Mens

April Medal Winner - Michael R Jones Runner Up - Thomas J Lancey

April Stableford Winner - Steven Beddoe Runner Up - Thomas J Lancey

May Medal Winner - Rhydian Howells Runner Up - Phil Walters

May Stableford Winner - Thomas J Lancey Runner Up- Valentino Maccarnelli

June Medal Winner - Gary Perkins Runner Up- Keith Davey

June Stableford Winner - David Spicer Runner Up - Paul Newman

July Medal Winner - Steven Beddoe Runner Up - Steve Thomas

July Stableford Winner - Kristian Jones Runner Up - Alun Sturl

August Medal Winner - Adam Kneath Runner Up - James M Rees

August Stableford Winner- Richard Helliwell Runner Up - Martin Leonard

September Medal Winner - Jac Rogers Runner Up - James M Rees

September Stableford Winner - Martin Leonard Runner Up - Gary K Jones

Summer Cup Winner - Mark Bater Runner Up - Steffan Rowe

Welsh Team Individual Handicap Championship Winner (0 - 12 Category)- Tom Ball

Welsh Team Championship Winners (0 - 12 Category) - Dave Nelson, Derrick Tremain

Welsh Team Individual Handicap Championship Winner (13 - 28 Category)- Simon Richards

Welsh Team Championship Winners (13 - 28 Category) - Robert Alfie, Peter Butt

MVN Seniors Winner - Dai M Williams Runner Up - Gerald T P Davies

Cefn Llan Bowl Winners - Dylan Thomas & Jac Rogers Runners Up - Mark Bater & Martin Edwards

Tom Llwellyn Putter Winner- Derrick Tremain Runner Up - Herbie Probert

D R Whitson Cup Winner - Steffan Gimblett Runner Up - Steve Elliot

D R Jenkins Medal Winner- Peter Butt Runner Up - Barrie Griffiths

Franson Cup Winner - Ashleigh Shaw Runner Up - Alun Thomas

Viv Jones Cup Winner - Gwyn Roberts Runner Up - Gordon Williams

Vivian Cup Winner - Andrew Watson Runner Up - Phillip Robinson

Yorath Cup Winners - Gordon Williams & Jeniffer Griffiths Runners Up - Michael R Jones & Anne Jones

Presidents Cup Winner - Andrew Gibson Runner Up - Les James

Gilbertson Cup Winner - Michael R Jones Runner Up - Steve Elliot

Captains Cup Winner - Chris Edwards Runner Up - Steffan Rowe

Captains Cup (Div 1)Winner - John L Jones Runner Up - Martin Leonard

Captains Cup (Div 2)Winner - Neil Gibbins Runner Up - James Higgs

Matchplay Medal Winner - Peter Butt Runner Up - John Thomas

Doug Roberts Winners - Tom Ball & Richard Mills Runners Up - Phil Walters & Steve Elliot

Silver Salver Winner - Peter Butcher Runner Up - John Thomas

Club Championship Winne r- Carwyn Hammond Runner Up - Michael R Jones

 

That's quite an impressive list of Winners and Runners up. Just goes to show how much work is done behind the scenes to organise competitions.!

 

 You can view all the presentation night photos by clicking on our face book link at the top right of this page